Simona Halep: „Este întotdeauna greu să joci împotriva surorilor Pliskova”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 09 mai 2018, ora 19:39,
Halep turnee

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, după ce a trecut cu 6-1, 6-4 de Kristyna Pliskova, aflată pe locul 94 WTA. Pentru româncă urmează o partidă cu sora geamănă a Kristynei, Karolina Pliskova (locul 6 WTA). Halep susține că ambele jucătoare din Cehia sunt adversare dificile, întrucât servesc foarte puternic.

Karolina Pliskova a ajuns la 8 victorii consecutive pe zgură, în condițiile în care la 29 aprilie a câștigat competiția de la Stuttgart. Simona Halep are 15 succese la rând în turneul de la Madrid.

În setul al doilea, [Kristyna Pliskova] a început să joace foarte bine. Cred că a servit mult mai bine şi n-am putut face prea mult cu returul. Dar și eu am servit bine. Cred că a fost un meci foarte bun, cel mai greu pe care l-am avut aici. Ea a progresat mult faţă de anul trecut, am jucat împotriva ei aici şi era altă jucătoare. Sunt foarte bucuroasă că am putut încheia astfel setul al doilea. E întotdeauna greu să joci cu surorile Pliskova. Mereu am spus asta, fiindcă au un serviciu puternic. Ele pot lovi mingea foarte puternic, aşa că este o victorie foarte bună pentru mine„, a spus Halep, după meciul de azi, pentru site-ul WTA.

Simona Halep are un bilanț de șase victorii și o înfrângere în partidele împotriva Karolinei Pliskova. În cea mai recentă confruntare, constănțeanca s-a impus clar în sferturile de finală ale Openului Australiei, scor 6-3, 6-2.

„Karolina a jucat foarte bine în acest turneu până acum. Știu că meciul va fi foarte dificil, dar voi fi pregătită. Mă voi concentra asupra mea, la fel ca în fiecare joc, și vom vedea ce se va întâmpla”, a mai declarat Halep.