Halep va juca două meciuri, miercuri, la Eastbourne! Ce a spus după victoria cu Hsieh

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 25 iunie 2019, ora 22:51,
halep
halep

Organizatorii turneului pe iarbă de la Eastbourne au anunțat programul pentru miercuri, iar Simona Halep (locul 7 WTA) va juca atât la simplu, cât și la dublu. În această seară, constănțeanca a impresionat împotriva taiwanezei Su-Wei Hsieh.

Halep a învins-o pe Hsieh după doar 55 de minute, scor 6-2, 6-0. ‘Super Simo’ și-a luat revanșa pentru eșecul dureros de la Wimbledon 2018 (6-3, 4-6, 5-7, în turul trei).

A fost un meci foarte bun. Mă așteptam la un meci mai greu, pentru că am pierdut anul trecut contra ei la Wimbledon. Am reușit să fac ce mi-am dorit și m-am simțit foarte bine și la retur și la serviciu. Este dificil mereu să joc pe iarbă, pentru că nu pot aluneca, nu pot alerga așa cum îmi doresc. Dar astăzi a fost bine și o să iau lucrurile pozitive. Este important să ai meciuri oficiale înainte de Wimbledon„, a spus Simona Halep pentru DigiSport.

În optimi, Simona Halep va juca împotriva slovenei Polona Hercog (locul 60 WTA).

Cele două jucătoare s-au mai întâlnit de două ori, iar scorul este egal, 1-1. Hercog s-a impus în 2009, la Sofia ITF, pe zgură (7-6, 1-6, 6-2), iar Halep a câștigat în acest an la Miami, în turul trei (5-7, 7-6, 6-2).

Nu am jucat niciodată contra ei pe iarbă. Cred că topspin-ul ei nu o să deranjeze atât de mult cum a deranjat pe hard. Sper să mă adaptez la jocul ei și să-mi fac treaba așa cum îmi doresc„, a mai declarat Simona Halep pentru DigiSport.

Meciul Simona Halep – Polona Hercog se va juca pe terenul central de la Eastbourne, în jurul orei 16.00 (ora României).

La dublu, perechea Simona Halep/Raluca Olaru va întâlni în sferturi echipa Alicja Rosolska/Zhaoxuan Yang (Polonia/China), în ultimul meci de pe Terenul 4, după ora 20:00 (ora României).