Halep știe cum a revenit spectaculos cu Sharapova: „Totul a mers apoi foarte bine!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 mai 2018, ora 23:39,
Halep Roma
Halep Roma

Simona Halep a obținut a doua victorie în fața Mariei Sharapova, iar jucătoarea noastră știe cum a avut puterea să revină după ce pierduse primul set, scor 4-6.

„E întotdeauna greu când joc împotriva ei. Sharapova joacă foarte plat şi e greu să returnez mingile, dar am fost încrezătoare că am suficientă putere să pot câştiga meciul. Nu m-am gândit prea mult la faptul că am pierdut primul set, am rămas concentrată pe ce aveam de făcut.

On court coaching-ul a fost foarte bun, apoi am schimbat tactica şi totul a mers foarte bine pentru mine”, a spus Halep, după calificarea în finala de la Roma.

Svitolina o așteaptă în finală

În ultimul act de duminică (ora 14:00), Halep o va întâlni pe Elina Svitolina. Adversara Simonei de la Roma a avut o misiune ușoară cu Anett Kontaveit, de care a trecut în semifinale în două seturi, scor 6-4, 6-3.

Câștigătoarea turneului de la Roma va primi în jur de 500.000 de euro, plus 900 de puncte WTA.