Halep și-a aflat adversara din sferturile de la Melbourne! Organizatorii au anunțat când se joacă partida

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 03 februarie 2021, ora 13:57,
halep2
halep2

Fostul lider mondial, Simona Halep, a trecut de sportiva din Germania, Laura Siegemund, și s-a calificat în sferturile turneului de la Gippsland Trophy!

UPDATE 12:45: Simona Halep o va înfrunta pe rusoaica Ekaterina Alexandrova în sferturile turneului de la Melbourne, iar organizatorii au făcut anunțul în ceea ce privește programul acestei dispute.

Fostul lider mondial va juca joi noapte mai întâi meciul de dublu, alături de Daria Gavrilova, de la ora 03:00, ora României, iar mai apoi tenismena în vârstă de 29 de ani are programată partida cu Alexandrova, în jurul orei 04:00, ora României, în funcție însă de desfășurarea disputei anterioare.

Actualul loc 2 în ierarhia WTA, Simona Halep (29 de ani) s-a impus clar în fața adversarei din meciul de astăzi, scor 6-4, 6-2, și merge mai departe în cadrul competiției de la Melbourne.

Halep a reușit astfel a treia victorie în trei zile în Australia, după succesul de luni cu Anastasia Potatova, în meciul de simplu, dar și după duelul la dublu, câștigat de asemenea alături de Daria Gavrilova, împotriva perechii formate din Belinda Bencic/Barbora Strycova (Elveția/Cehia), scor 6-2, 6-2.

Halep

Următoarea adversară din sferturile competiției de la Melbourne este Ekaterina Alexandrova, sportivă de 26 de ani din Rusia, ocupanta în acest moment a poziției 33 în clasamentul WTA. Rusoaica a izbutit să producă surpriza turneului, după victoria împotriva polonezei Iga Swiatek (locul 17 WTA), sportiva mult mai bine cotată.

Alexandrova o va întâlni pe Simona Halep și va reprezenta a treia confruntare directă dintre cele două. În acest moment, cele două sportive sunt la egalitate din punct de vedere al rezultatelor, după ce românca a reușit să o învingă pe rusoaică, în 2019, la Cincinnati, 3-6, 7-5, 6-4, în timp ce tenismena în vârstă de 26 de ani și-a luat revanșa la Beijing, 6-2, 6-3.

Data și ora confruntării dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova urmează să fie stabilite și comunicate ulterior de către organizatorii de la Melbourne.