VIDEO LIVE BLOG | Simona Halep e în optimi la Wimbledon! Succes mare și revenire spectaculoasă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 05 iulie 2019, ora 17:23,
Simona Halep Wimbledon

VICTORIE HALEP! Halep – Azarenka 6-3, 6-1. Simona termină meciul în stil de mare campioană, e în optimi la Wimbledon și se pregătește de un duel cu Gauff sau Hercog.

Halep – Azarenka 6-3, 4-1. Simona servește excelent și este tot mai aproape de câștigarea meciului. Românca este la înălțime!

BREAK HALEP! Halep – Azarenka 6-3, 3-1. Jucătoarea noastră este de neoprit și reușește break-ul care se poate dovedi decisiv.

Halep – Azarenka 6-3, 2-1. Simona câștigă cel mai frumos game al meciului, unul în care ambele jucătoare au reușit puncte frumoase. Halep a salvat două mingi de break!

Halep – Azarenka 6-3, 1-0. Halep începe excelent și setul al doilea și se impune pe propriul serviciu după un game alb.

SET 2

SET HALEP! Halep – Azarenka 6-3. Simona este de neoprit, nu mai complică lucrurile și câștigă primul set după o revenire superbă. Au trecut 34 de minute de la debut.

Halep – Azarenka 5-3. Simona stă foarte bine în defensivă și câștigă al patrulea game la rând. Au trecut 31 de minute și Halep e aproape să ia primul set.

BREAK HALEP! Halep – Azarenka 4-3. Victoria comite erori neforțate pe bandă rulantă, Simona mai face un break și este acum în avantaj.

BREAK HALEP! Halep – Azarenka 2-3. Simona face cel mai bun game până acum și reușește imediat break-ul, astfel că primul set rămâne unul pe muchie de cuțit.

BREAK AZARENKA! Halep – Azarenka 1-3. Jucătoarea noastră are un început dificil, iar Victoria reușește un break important și e în avantaj, după ce a fost mult mai bună până acum.

Halep – Azarenka 1-1. Simona a avut probleme, Azarenka a lovit agresiv, însă Halep a reușit să se impună în cele din urmă. Scorul e 1-1 după 8 minute.

Halep – Azarenka 0-1. Victoria își face fără mari probleme serviciul și conduce cu 1-0, după ce a avut 40-0.

UPDATE 18:00: Începe meciul dintre Halep și Azarenka. Jucătoarea din Belarus este la serviciu.

UPDATE 13:55 Ziua a cincea la Wimbledon este în desfășurare! Se joacă meciurile Reilly Opelka – Milos Raonic, Benoit Paire – Jiri Vesely, Elina Svitolina – Maria Sakkari, Caroline Wozniacki – Shuai Zhang.

Meciul dintre Simona Halep (locul 7 WTA) și Viktoria Azarenka (40 WTA) este capul de afiș al zilei de vineri la Wimbledon. Românca va juca pentru prima dată pe arena centrală la ediția din acest an a turneului.

Partida din turul 3 va începe după ora 17:00 (ora României). Primul meci pe arena centrală, de la ora 15:00, va fi Kevin Anderson – Guido Pella.

Bilanțul confruntărilor directe Halep – Azarenka este 2-2. Simona a câștigat ultimele două meciuri și singura partidă jucată pe iarbă, chiar la Wimbledon, în 2017.

În primele două runde la Wimbledon, Halep (27 de ani) le-a învins pe Aliaksandra Sasnovich (6-4, 7-5) și Mihaela Buzărnescu (6-3, 4-6, 6-2).

Azarenka (29 de ani) nu a fost testată serios până acum la Wimbledon: 6-4, 6-4 cu Alize Cornet și 6-2, 6-0 cu Ajla Tomljanovic.