VIDEO | Hagi e în play-off! Viitorul, victorie mare cu Botoșani

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 03 martie 2019, ora 18:56,

Viitorul a prins pe ultima sută de metri play-off-ul în Liga 1, după victoria de la Ovidiu cu Botoșani, scor 1-0.

Lyes Houri a marcat în minutul 26 unicul gol al partidei, cu un șut puternic din afara careului, care nu a putut fi respins de portarul oaspeților.

În repriza secundă, Viitorul, care a fost susținută de un stadion aproape plin, a avut două bare la aceeași fază, prin Drăguș și Ianis Hagi.

În minutul 79, cei de la Botoșani au ratat o ocazie mare prin Golofca, iar Viitorul a câștigat în final cu 1-0, după un meci cu 9 cartonașe galbene.

ECHIPELE:

FC Viitorul: Cojocaru – Mladen, Ţîru, Ghiţă, de Nooijer – Houri (Măţan ’84), Băluţă (Boboc ’71), Vînă – Hagi (Ciobanu ‘60), Drăguş, Calcan

Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Botoşani: Fraisl – Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis – Rodriguez, Karaboue (Roman ’55) – Fabbrini (Papa ’85), Oaidă (Târşa ’72), Ongenda – Golofca.

Antrenor: Liviu Ciobotariu

Poli Iași a ratat prezența în play-off, după 0-2 la Pitești cu Hermannstadt.