Haaland i-a adus victoria lui Dortmund! Norvegianul a eclipsat vedetele Parisului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 19 februarie 2020, ora 00:31,
Haaland-borussia-dortmund-1

Borussia Dortmund a trecut de Paris Saint-Germain cu 2-1, marți, în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Golurile au fost marcate de Haaland (Dortmund), în minutele 69 şi 77, respectiv Neymar, în minutul 75 (PSG).

Borussia Dortmund a început în forță meciul cu Paris Saint-Germain, însă francezii au trecut primii pe lângă deschiderea scorului, în minutul 10, prin Neymar. Dortmund a fost și ea la un pas de gol, în minutul 27, însă intervenția salvatoare a lui Keylor Navas a păstrat tabela intactă. Haaland le dădea și el emoții francezilor în minutul 35, însă șutul său din interiorul careului a trecut pe lângă bara din stânga a porții. A fost 0-0 la pauză.

În partea secundă, prima mare ocazie a venit în minutul 66, când Kylian Mbappe a fost găsit excelent în careu, însă nu l-a putut învinge pe Roman Buerki, care a avut o intervenție excelentă. Primul gol al meciului a venit în minutul 69, când Haaland a reluat în plasă o minge respinsă de Navas. După primirea golului, PSG s-a lansat în atac, iar egalarea a venit minutul 75, când Mbappe a ridiculizat apărarea nemților și i-a pasat lui Neymar, care a pus „latul” și a trimis mingea în poartă. Egalitatea de pe tabelă nu a durat însă prea mult, pentru că după doar două minute Haaland ieșea din nou la rampă și făcea „dubla”. S-a încheiat 2-1.

Returul se joacă în Franța pe 11 martie.