Gigi Becali, despre fotbalistul fără de care naționala nu poate exista! ”Primul, scrii Tănase, și după faci altceva”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 26 martie 2021, ora 17:18,
GIGI BECALI
GIGI BECALI

România a învins Macedonia de Nord, scor 3-2, într-un meci disputat joi seara, pe Arena Naţională, la debutul în Grupa J a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022.

Marcatorii partidei au fost: Florin Tănase, în minutul 28, Valentin Mihăilă, în minutul 50 și Ianis Hagi, în minutul 86, pentru România, respectiv Ademi, în minutul 82 și Trajkovski, în minutul 83, pentru naționala pregătită de Igor Angelovski.

Florin Tănase a marcat primul său gol la reprezentativa României, după ce a deschis scorul în meciul cu Macedonia de Nord. Patronul său de la echipa de club, Gigi Becali, a exaltat la adresa căpitanului FCSB-ului. Finanțatorul liderului din Liga 1 a dat de înțeles că Mirel Rădoi ar trebui să meargă pe mână lui Florin Tănase și să înceapă formula de start cu golgheterul Ligii 1 și în meciul cu Germania.

”Eu zic că Tănase trebuie să fie primul jucător pe listă. Așa cred eu. Cred că și Mirel a văzut asta, cum l-a și pus. Primul, scrii Tănase, și după faci altceva, eu așa zic”

”Nu se putea echipa națională fără Tănase. Chiar pe final, dacă nu mai alerga așa de tare, știa să stea în teren, să paseze bine. Așa domini adversarul.

Când s-au făcut schimbările, mingea la ei. Dacă nu ai valori în teren, nu ai cum să ții mingea. Închizi jocul cu mingea la tine, dacă nu ții mingea, degeaba o recuperezi”, au fost cuvintele lui Gigi Becali, conform AS.ro.

Sursa Foto: Profimedia Images

Următorul meci pentru România va avea loc tot pe Arena Națională, cu Germania, pe 28 martie, de la ora 21:45. Partida cu Armenia din deplasare va avea loc pe 31 martie, de la ora 19:00.