Gică Popescu îi pune la punct pe contestatari, după meciul cu Danemarca: „Trebuie să fii tâmpit să faci asta!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 21 noiembrie 2020, ora 18:33,
Gica Popescu

Naționala României de tineret a obținut calificarea la al doilea turneu final consecutiv, după egalul contra Danemarcei, scor 1-1!

După jocul României U21 cu Danemarca, selecționerul Adrian Mutu și elevii săi au fost criticați dur de oamenii din fotbalul românesc din cauza jocului prestat în finalul meciului de marți seara. „Tricolorii” au avut minute în șir în care au pasat în propria jumătate, fără a mai iniția vreun atac la poarta danezilor.

Fostul căpitan al Generației de Aur, Gică Popescu, i-a pus la punct pe cei care au criticat ultimele minute din meciul cu Danemarca și este de părere că ar fi trebuit apreciat modul cum „tricolorii” mici au decis să evite un eventual gol luat, care implicit ar fi dus la ratarea calificării.

Trebuie să fii tâmpit să critici finalul meciului. Trebuie să fii tâmpit să nu apreciezi acest profesionalism de care a dat dovadă echipa națională în ultimele 10 minute.

Ce trebuia să facă? Să se ducă peste adversari și să pierdem? Când Dorinel Munteanu a pierdut mingea la echipa națională, la un corner, cu Danemarca și am pierdut calificarea, toată lumea l-a criticat.

Acum, toată lumea l-a criticat pe Mutu și echipa națională că nu a jucat. De hatteri sunt sătul, da?”, a spus „Baciul” la finalul meciului Clinceni-Viitorul.