Gică Hagi, mulțumit de jocul Viitorului cu Vitesse: „Ne-am ridicat la ritmul lor, la intensitatea lor”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 27 iulie 2018, ora 11:11,
Hagi
Hagi

FC Viitorul a remizat pe teren propriu cu Vitesse Arnhem, scor 2-2, în prima manșă din turul doi preliminar al Europa League. Antrenorul constănțenilor, Gheorghe Hagi, s-a declarat mulțumit de jocul de nivel european arătat de elevii săi timp de 60 de minute.

La Ovidiu, Viitorul a condus cu 2-0 după ‘dubla’ lui Denis Drăguș (44′, 49′), dar formația olandeză a reușit să egaleze, după reușitele lui Matavz (54′) și Linssen (72′). Gazdele au încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Andrei Artean.

Sunt mulţumit de tot ce s-a realizat pe teren la Constanţa. Am spus înainte de meci că trebuie să ne ridicăm la un nivel foarte înalt, european. Cred că am făcut-o timp de 60 de minute cât am avut benzină. Jucând din trei în trei zile cred eu că am cedat puţin presiunea, au venit anumite spaţii şi uşor, uşor au venit cele două goluri ale lor. Ăsta e fotbalul. Am arătat încă o dată că ştim să jucăm fotbal.

Echipa a jucat ambele faze, a încercat să le facă la intensitatea ritmului european. Este o echipă din Olanda, care a investit foarte mult, care are un buget mare. Ne-am ridicat la ritmul lor, la intensitatea lor, la fotbalul lor. Am jucat mai bine ca ei fotbal, clar că trebuie să faci ambele faze bine, când am scăzut acest ritm, această presiune, au venit şi fazele lor mai periculoase. Dar sunt mulţumit de tot ce am văzut la echipa mea„, a spus Hagi în cadrul unei conferințe de presă.

Tehnicianul Viitorului consideră că există în continuare șanse pentru calificarea în turul trei preliminar al Europa League.

Avem şansa noastră şi mergem să o jucăm. Va fi un meci deschis şi acolo şi sper să fim şi mai bine pregătiţi până atunci şi să facem şi mai bine decât am făcut în seara asta, adică să câştigăm. Poate facem 3-3 cum am făcut la Craiova„, a mai declarat Gică Hagi.

Partida retur va avea loc la 2 august, în Olanda.