Germania a învins Danemarca cu 2-0 în optimi la EURO, meciul fiind întrerupt 25 de minute din cauza furtunii

Articol de Gabriel Ion - Publicat duminică, 30 iunie 2024, ora 00:48,
Germania – Danemarca 2-0

Echipa naţională a Germaniei a învins sâmbătă seara, la Dortmund, scor 2-0, reprezentativa Danemarcei, în optimile Euro 2024. Germania s-a calificat în sferturi

Meciul a fost oprit în minutul 36 din cauza fulgerelor

Pe arena din Dortmund, germanii au marcat încă din minutul 3, prin Schlotterbeck, dar reuşita fundaşului de la Borussia Dortmund a fost anulată pentru un fault în atac.

Schmeichel a avut apoi intervenţii la Kimmich şi Havertz, iar iureşul german s-a mai potolit. În minutul 36, când începuse o ploaie torenţială, iar cerul era luminat de fulgere, arbitrul englez Michael Oliver a întrerupt meciul, trimiţând jucătorii celor două echipe la vestiare.

Decizia arbitrului s-a dovedit foarte bună, în scurt timp terenul fiind lovit de grindină. Partida a fost reluată după 25 de minute de întrerupere, iar Neuer a intervenit la Hojlund, în minutul 44.

Imediat după pauză, Joachim Andersen a înscris pentru danezi, dar golul nu a fost validat de VAR pentru un ofsaid. După numai patru minute, acelaşi Andersen a comis henţ în propriul careu şi, după consultarea VAR, Michael Oliver a dictat penalti pentru gazde.

A executat şi a deschis scorul Kai Havertz, în minutul 53. Tot Havertz a trecut pe lângă 2-0 în minutul 59, pentru ca Musiala să stabilească rezultatul final în minutul 69. Germania s-a impus cu 2-0 şi se califică în sferturi, în timp ce danezii pleacă acasă.