Gazul e la turație maximă! Echipa lui Iordănescu s-a impus și la Iași

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 31 martie 2019, ora 18:31,
Edi Iordanescu

Gaz Metan Mediaș este lider în playout! Fotbaliștii lui Edi Iordănescu s-au impus cu 2-1 pe terenul lui Poli Iași  și i-au împins pe moldoveni spre lupta la retrogradare.

În ciuda terenului extrem de prost, ardelenii au jucat mai bine ca gazdele în prima repriză. Golurile au venit însă după pauză.

Rondon a deschis scorul cu o lovitură de cap, în minutul 50.

În numai cinci minute, Gazul a reușit și golul al doilea, după un contraatac școală finalizat cu calm de Luis Aurelio.

Replica echipei lui Flaviu Stoican a venit repede. Poli Iași a venit aproape după golul lui Sanoh (58).

Finalul a fost încins, însă tabela a rămas neschimbată. Cu cele trei puncte luate la Iași, Gaz Metan e lider în play-out, cu 25 de puncte.

Poli Iași are 20, a fost ajunsă de FC Voluntari și este la trei lungimi de locul de baraj pentru evitarea retrogradării.