VIDEO | Gaz Metan, victorie în extremis! Astra, cu om eliminat, aproape de surpriză

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 08 mai 2021, ora 15:51,
gaz metan astra

Gaz Metan Mediaș s-a impus, acasă, cu Astra Giurgiu, scor 2-1, în etapa a șaptea din play-out-ul Ligii 1.

Meciul a fost unul plin de evenimente. Golurile gazdelor au fost marcate de Horsia (’60) și Morar (’90+1), respectiv Montini (’89), pentru oaspeți.

Pe lângă cele trei goluri, a avut loc și o eliminare a unui jucător. Crepulja, mijlocașul lui Eugen Neagoe, a primit al doilea cartonaș galben în minutul 41 și s-a dus mai devreme la vestiare.

Prima repriză a fost una dominată de gazde, dar cei de la Astra au fost mai periculoși, având și singurul șut pe poartă de partea lor.

Partea a doua a fost sub semnul echilbrului. Giurgiuvenii, deși cu un om mai puțin, au întrebuințat serios poarta lui Pleșca. O statistică interesantă a avut loc la revenirea de la cabine. Toate cele trei goluri marcate de jucătorii de pe teren au venit în urma unor lovituri de cap.

La finalul victoriei obținute cu greu, pe final, cu un om în plus o repriză întreagă, Gaz Metan urcă pe locul trei din play-out, cu 29 puncte, după șapte etape. Etapa viitoare, trupa lui Mihai Teja se va deplasa pentru meciul cu UTA Arad.

De partea cealaltă, Astra rămâne pe locul șase în play-out, cu 24 puncte. În etape următoare, fosta campioană a României va încerca să obțină a doua victorie din ultima fază a campionatului, acasă, cu FC Voluntari.

Echipele de start Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu:

GAZ METAN: Pleșca – Baco, Larie, Trif – Butean, G. Moura, Alceus, Deaconu, Velisar – Costea, Valente; Rezerve: Buzbuchi, Chamed, Horșia, F. Junior, Morar, Pambou, R. Romeo, Yuri, Ze Manuel; Antrenor: Mihai Teja

ASTRA: Popa – D. Bruno, Graovac, Jovanovic, Lamanje – Raspopovic, Crepulja, Boe-Kane – Stahl, Krpic, Răduț; Rezerve: Bolboașă, Balaure, Canadjija, Găman, V. Ghoerghe, Merloi, Montini, Sousa, G. Șerban; Antrenor: Eugen Neagoe