Gaz Metan Mediaș, victorie cu Voluntari. Fundașul oaspeților, Achim a intrat în poartă pe final!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 mai 2018, ora 23:10,
Gaz Metan
Gaz Metan

Gaz Metan Mediaș a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formația FC Voluntari. Meciul a contat pentru etapa a zecea a play-out-ului Ligii I. Singurul gol al partidei a fost marcat de Darius Olaru, în minutul 59.

Partida de la Mediaș nu a fost lipsită de evenimente. Oaspeții au jucat în inferioritate numerică ultimele 13 minute ale confruntării. Inedit este faptul că poarta formației vizitatoare a fost apărată de fundașul Cosmin Achim, goalkeeper-ul Dragoș Balauru fiind eliminat.

Balauru a văzut cartonașul roșu în minutul 80 pentru un fault la Rondon.

Caseta tehnică:

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Popovici, Sîrghi, M. Constantin, Buşu – I. Cristea, D. Olaru (Tîrcoveanu ’71) – Caiado (Pîrvulescu ’74), Chamed (Romeo ’46), Ely – Rondon. Antrenor: Cristian Pustai

FC Voluntari: Balauru – Pleaşcă (Balaur ’73), Achim, Horj, Bucurică – Răuţă, Novac – G. Deac (Ivanovici ’67), Cernat (Marinescu ’62), Pîrcălabu – A. Bălan. Antrenor: Adrian Mutu

Cartonaşe galbene: Chamed ’11, Sîrghi ‘90+3 / Novac ’30, Pîrcălabu ’48, Răuţă ’55, Balaur ‘90+3

Cartonaş roşu: Balauru ‘80

Arbitri: Radu Petrescu – Octavian Şovre, Sebastian Eugen Gheorghe – Florin Mihai Marcu

Observatori: Nicolae Grigorescu, Ion Căţoi

fotbaldragos balauruplay-outdarius olaruvoluntariachimfinalpoartavictoriecartonas rosu