Gaz Metan – Juventus 3-0. Echipa lui Pustai s-a salvat de la retrogradare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 28 mai 2018, ora 20:05,
Gaz Metan
Gaz Metan

Gaz Metan a scăpat de orice emoție în privința retrogradării, cu o etapă înainte de finalul play-out-ului. Echipa lui Cristi Pustai a trecut fără emoții de codașa Juventus, scor 3-0.

Deja retrogradată în Liga 2, Juventus a rezistat doar 33 de minute la Mediaș: Marius Constantin a deschis scorul cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

Gazdele au continuat să preseze, iar vedeta Rondon a făcut 2-0, în minutul 65. Același Rondon a lămurit definitiv lucrurile pe final (minutul 84), iar Gaz Metan și-a asigurat menținerea în Liga 1. Medieșenii au 4 puncte peste FC Voluntari, ocupanta locului de baraj.

ECHIPELE:

Gaz Metan: Greab – V. Creţu, Sîrghi, M. Constantin, S. Popovici – I. Cristea, D. Rosado – D. Caiado (Tîrcoveanu ’75), D. Olaru (Romeo ’88), Pîrvulescu (Chamed ’63)- M. Rondon

Antrenor: Cristi Pustai

Juventus Bucureşti: Drăghia – C. Ene, Walace, M. Leca, D. Popescu – G. Simion, Balgiu (Ilie ’71) – Nicoară, Băjenaru (Elek ’46), F. Ştefan (Neacşu ’54)- C. Ciobanu

Antrenor: Marius Baciu