Gaz Metan – Dinamo 2-3. Victorie pentru Ekeng! Meci superb la Mediaș

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 06 mai 2018, ora 21:00,
Hanca Medias

Liga 1, chiar și în play-out, oferă meciuri spectaculoase! La Mediaș, Dinamo a învins-o cu 3-2 pe Gaz Metan.

Hanca a deschis scorul în minutul 26, iar finalul primei reprize a fost unul nebun. Rondon a marcat de două ori pentru gazde în doar șapte minute, însă Dinamo a egalat până la pauză, prin același Hanca. Mijlocașul a punctat după un penalty contestat de gazde, iar scorul după 45 de minute a fost 2-2.

Daniel Popa a fost decisiv

În repriza secundă, Gaz Metan a dominat, a căutat golul victoriei, însă succesul a fost obținut în cele din urmă de Dinamo: Popa a stabilit scorul final, 2-3, în minutul 72.

Dacă echipa lui Pustai tremură în lupta pentru evitarea retrogradării, Dinamo are șanse mari să încheie pe primul loc în play-out, după al șaselea succes în opt partide.

ECHIPELE:

Gaz Metan: Pleşca – V. Creţu (R. Romeo ’79), M. Constantin, Fytanidis, Buşu – I. Cristea – Sg. Popovici, Olaru (Târcoveanu ’82), Chamed (Pârvulescu ’84), Ely – Rondon.

Antrenor: Cristian Pustai

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, R. Grigore – Hanca (Palic ’78), Mahlangu, D. Nistor – Pesic (Popa ’65), Moldoveanu, Salomao (Gheorghe ’90).

Antrenor: Florin Bratu