VIDEO Franța – Argentina 4-3. Revenire spectaculoasă a echipei lui Deschamps! Mbappe, de neoprit

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 30 iunie 2018, ora 18:57,
Franta bucurie

Franța este în sferturile Campionatului Mondial din Rusia, după victoria cu Argentina, scor 4-3.

Griezmann a deschis scorul din penalty, în minutul 12, iar Di Maria a egalat până la pauză cu un șut superb de la distanță.

Mercado i-a adus pe sud-americani în avantaj după pauză, însă Franța a reacționat imediat și a egalat prin super reușita semnată de Pavard.

Show cu Mbappe

Mbappe și-a intrat apoi în rol, starul lui PSG izbutind o dublă în doar cinci minute (64 și 69).

Atacantul francez este al doilea cel mai tânăr cu dublă într-un meci de la Cupa Mondială, fiind depășit doar de Pele.

CIFRELE LUI MBAPPE CU ARGENTINA

Aguero a redus din diferență în prelungiri, însă Argentina nu a mai forța să egaleze, cu toate că a mai avut o șansă de gol chiar la ultima fază a meciului.

ECHIPELE:

Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez – Mbappe (Thauvin ’89), Kante, Pogba, Matuidi (Tolisso ’75) – Griezmann (Fekir ’83), Giroud

Selecţioner: Didier Deschamps

Argentina: Armani – Mercado, Otamendi, Rojo (Fazio ’46), Tagliaflico – Perez (Aguero ’66), Mascherano, Banega – Pavon (Meza ’75), Messi, Di Maria

Selecţioner: Jorge Sampaoli