Francezii, impresionați de prestația Simonei Halep: „A fost impecabilă și imbatabilă”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 03 iunie 2019, ora 19:26,
Halep victorie RG

Simona Halep e la înălțime la Roland Garros, iar victoria cu Iga Swiatek (6-1, 6-0) i-a impresionat pe jurnaliștii francezi.

Cei de la L’Equipe au lăudat-o pe Simona după prestația de excepție și susțin că meciul a fost un „coșmar” pentru jucătoarea din Polonia.

„Gata, s-au terminat improvizaţiile din debutul turneului când Simona Halep a cedat câte un set în fiecare meci din primele două tururi. Campioana en-titre şi-a regăsit ritmul deja la Roland Garros, iar adversarele din turul 3 şi mai ales din optimi au simţit pe pielea lor ce înseamnă asta.

A venit rândul polonezei Iga Swiatek să fie victima loviturilor de trăznet ale lui Halep. Poloneza, aflată încă pe băncile de liceu, declarase că este un vis să joace împotriva Simonei. A fost un coşmar pe Arena Centrală care a ţinut 45 de minute. Halep a fost impecabilă la serviciu şi imbatabilă în schimburile de mingi”, scrie L’Equipe.