FOTO VIDEO | Novak Djokovici, primul semifinalist de la Wimbledon

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 11 iulie 2018, ora 18:03,
Djokovici
Djokovici

Sârbul Novak Djokovici (locul 21 ATP) s-a calificat în semifinalele turneului pe iarbă de la Wimbledon, după ce a trecut de japonezul Kei Nishikori (locul 28 ATP), scor 6-3, 3-6 6-2, 6-2.

Partida a durat două ore și 38 de minute. Djokovici a reușit șase break-uri și a cedat serviciul de numai trei ori.

Sârbul a avut un singur moment de slăbiciune, în setul doi, când japonezul a speculat singura șansă de break, apoi n-a mai cedat avantajul.

Per total, Djokovici a greșit mai puțin și a dominat schimburile de mingi de pe fundul terenului. Raportul loviturilor câștigătoare a fost 39-29 în favoarea lui Novak. Kei Nishikori a comis multe erori neforțate (raport 34-21).

Novak Djokovici (31 de ani) a câștigat de trei ori turneul de la Wimbledon (2011, 2014 și 2015).

În semifinalele competiției din Marea Britanie, sârbul va juca împotriva învingătorului din partida Rafael Nadal (Spania, locul 1 ATP) – Juan Martin Del Potro (Argentina, locul 4 ATP).

Mă simt extraordinar să fiu în semifinale aici. Simt că am ajuns la apogeu în momentul potrivit„, a spus Djokovici după victorie.