VIDEO | Nebunie la Porto, după câștigarea titlului cu numărul 28

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 06 mai 2018, ora 12:45,
Porto
Porto

FC Porto a câștigat, sâmbătă, cel de-al 28-lea titlu de campioană din istoria clubului, deși nu a jucat încă în etapa a 33-a din prima ligă a Portugaliei. Rivalele Sporting şi Benfica Lisabona au remizat, scor 0-0, iar formația din Porto nu mai poate fi ajunsă în fruntea clasamentului.

FC Porto are 82 de puncte şi mai are de disputat două meciuri, în timp ce Benfica şi Sporting au câte 78 de puncte şi doar o rundă de jucat.

„Dragonii” câștigă campionatul după o pauză de cinci ani. Fostă câștigătoare a Ligii Campionilor, echipa antrenată de către Sergio Conceicao a pierdut doar două meciuri în acest sezon și are cel mai bun atac, dar și cea mai bună apărare.

E o senzație incredibilă. În primele minute nici nu-mi venea să cred. După aceea, m-am gândit la acest parcurs dificil, cu două rivale extrem de puternice, Sporting și Benfica, și cu o a treia echipă în luptă – Braga. Le mulțumesc tuturor celor alături de care am obținut această performanță. Nu sunt nici o persoană accesibilă și nici un antrenor relaxat. Pun mult accent pe disciplină, rigoare, muncă, iar noua generație trăiește un pic departe de valorile care sunt importante în fotbal, dar în același timp are și multe părți bune„, a spus Conceicao după ce echipa sa a devenit campioană din punct de vedere matematic.