FOTO – VIDEO EXCLUSIV | Incidente la meciul amical Petrolul – Rapid

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 28 iulie 2018, ora 22:00,
Petrolul-Rapid

UPDATE 22:10 Partida s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru Petrolul. Arnăutu a înscris în prima repriză (minutul 21).

Petrolul Ploiești: Tordai (90 Isvoranu) – Olaru, Plămadă, Cazan, Țigănașu (77 Niziri) – Ghinga (79 Chindriș), Danci (46 Cruceru, 87 Ene), Herea (46 Ciocâlteu) – Popescu, Arnăutu (90 Lambru), Grecu (71 Tudor Șaim). Antrenor: Leo Grozavu.

Rapid București: Ciuculescu – Voicu, Maftei, Iacob, Lădaru – Duriță, Cârstocea, Burlacu, Goge – Manole, Vlada. Au mai evoluat: Grigore, Stancu, Jurj, Dovleac, Neacșu, Moise și Mitea. Antrenor: Constantin Schumacher.

Spectatori: 6.000.

UPDATE 21:15 Incidente destul de grave în timpul partidei de la Ploiești. Galeria giuleștenilor a început să arunce scaune și să se manifeste violent, după ce un suporter petrolist a confiscat steagul de gard al Rapidului, iar ceilalți petroliști au încercat să pătrundă în sectorul rapidiștilor.

Publicată de Petrolul-Rapid,unicul derby al Romaniei pe Duminică, 29 Iulie 2018

Jandarmii au intervenit în forță. Galeria Rapidului nu a fost deocamdată evacuată din stadion. Partida a fost temporar întreruptă în repriza a doua.

În fenomenul ultras, capturarea steagului unei brigăzi duce la desființarea acesteia.

Suporterii Petrolului s-au pozat apoi cu steagul capturat.

FC Petrolul Ploieşti și Rapid București dispută un meci amical pe arena „Ilie Oană” din Ploiești, cu începere de la ora 20:00. Partida reprezintă reeditarea unuia dintre cele mai frumoase dueluri din istoria fotbalului românesc.

Petrolul își prezintă jucătorii ce vor îmbrăca tricoul galben-albastru în stagiunea 2018-2019 a Ligii a 2-a.

Sursa foto: Florian Tudorache

5 lei la Peluze şi 10 lei la Tribuna 0, Tribuna I şi Tribuna II a costat un bilet la partida Petrolul Ploiești –  Rapid București .

”Peluza Nord Rapid”, echipă nou promovată în Liga a 3-a, a prezentat un afiș deosebit înaintea acestui meci amical.