FOTO | Start lansat pentru ”lupii galbeni”. Scor fluviu în primul meci de pregătire al iernii

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 16 ianuarie 2021, ora 17:23,
petrolul9
petrolul9

Petroliștii au încheiat anul 2020 doar pe locul 9 în ierarhia ligii a doua, la nouă puncte distanță față de liderul FC U Craiova 1948!

După ce s-au reunit săptămâna trecută în vederea pregătirii reluării sezonului din Liga 2, Petrolul Ploiești a disputat și primul meci amical din noul an. Elevii lui Viorel Moldovan au dat piept astăzi cu formația din eșalonul al treilea, CSO Plopeni, partidă care a avut loc pe terenul sintetic din cadrul Complexului Olimpic de la Izvorani.

„Lupii galbeni” au reușit să se impună cu scorul final de 7-0 (4-0), la capătul unei dispute controlate în totalitate de formația ploieșteană. Meciul s-a disputat în două reprize, ambele având 50 de minute, iar Viorel Moldovan a folosit următoarele formule de start:

Repriza 1- Avram (35 Cebotari) – Olaru, Lică, Mondragon, Manolache – Bratu, S. Pană, Mitrea, Saim Tudor – Balint, Diarra

Repriza 2- Cebotari (70 Kitanov) – Bărboianu, Meijers, Huja, Țicu – Salifu, Lax – Constantinescu, Roige, Vajushi – Buhăescu

Reușitele formației de pe Ilie Oană au fost semnate de Valentin Balint (15 și 20- penalty), Vlad Mitrea (17), Sory Diarra (41), Mihai Constantinescu (56), Bart Meijers (69) și Valentin Buhăescu (100).

Din cauza unor probleme medicale, Sergiu Arnăutu, Romario Moise și Robert Enache nu au putut evolua, astfel că nu au făcut parte din lotul pentru partida contra celor de la CSO Plopeni.

Pentru prahoveni urmează începând de mâine, cantonamentul montan de la Săcele, programat până la sfârșitul acestei luni.

Pe parcursul următoarelor săptămâni, Petrolul va disputa trei jocuri de verificare împotriva celor de la Sepsi Sf. Gheorghe (20 ianuarie), AFC Odorheiu Secuiesc (23 ianuarie) și Dunărea Călărași (28 ianuarie).