FOTO | Sorana Cîrstea, revenire în forță pe social media. Mesajul pentru fani

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 ianuarie 2019, ora 18:50,
sorana-cirstea

Sorana Cîrstea (locul 84 WTA) se pregătește pentru debutul la Openul Australiei, primul turneu de Mare Șlem al anului. După cinci luni de pauză, românca a postat pentru prima dată pe rețelele de socializare și a fost primită cu mare entuziasm atât de către fani, cât și de către unele jucătoare din circuit.

Sorana (28 de ani) a început bine noul sezon, cu un sfert de finală la Shenzhen (China). Anul 2018 a fost unul dintre cei mai slabi din cariera ei, cu 17 victorii și 25 de înfrângeri.

Letona Jelena Ostapenko și franțuzoaica Kristina Mladenovic au avut comentarii „hot” la postarea Soranei Cîrstea.

În primul tur la Melbourne, Sorana Cîrstea va juca împotriva suedezei Rebecca Peterson (locul 62 WTA). Partida se va disputa în noaptea de duminică spre luni, în primul meci de pe terenul 15, de la ora 02:00.

Cel mai bun rezultat obținut de către Sorana la Openul Australiei este cel din 2017 – optimi de finală. Anul trecut, a fost eliminată în turul secund.