FOTO | Nebunie pe străzile din Glasgow! Cum au sărbătorit suporterii lui Rangers primul titlu după 10 ani de pauză

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 07 martie 2021, ora 21:53,
rangers5
rangers5

Formația de pe Ibrox a izbutit să își asigure titlul de campioană în Scoția, după 10 ani de pauză! Marea rivală Celtic a făcut doar egal în meciul disputat pe terenul celor de la Dundee United, scor 0-0.

După ce s-a impus pe teren propriu, scor 3-0, împotriva formației St. Mirren, titlul de campioană va ajunge pe Ibrox Stadium după o pauză de 10 ani. Echipa lui Steven Gerrard a profitat de pasul greșit făcut de marea rivală și și-a asigurat matematic câștigarea acestei ediții de campionat.

Imediat după terminarea partidei celor de la Celtic, fanii „albaștrilor” au luat cu asalt străzile orașului și au sărbătorit nebunește cucerirea titlului de campioni cu numărul 55 din palmares.

Rangers ocupă în acest moment prima poziție în ierarhie, la 20 puncte distanță față de rivala Celtic, care ocupă locul secund cu 68 de puncte obținute în cele 32 de meciuri disputate în actualul sezon.