FOTO | Mesajul organizatorilor turneului de la Madrid pentru Simona Halep. Competiția, anulată din cauza COVID-19

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 20 martie 2020, ora 15:18,
Halep-Madrid

Turneul de tenis de la Madrid a fost anulat din cauza pandemiei de coronavirus. ATP și WTA au anunțat că toate competițiile programate până la 7 iunie inclusiv nu se vor desfășura conform calendarului. Prin urmare, tot sezonul de zgură a fost compromis.

Competiția din capitala Spaniei trebuia să aibă loc în perioada 2-9 mai. La feminin, turneul de categorie WTA Premier Mandatory oferă premii totale în valoare de 8,3 milioane de dolari.

Simona Halep (28 de ani, locul 2 WTA) a câștigat turneul de la Madrid în 2016 și 2017, iar anul trecut a ajuns în finală.

Simona, o să ne fie dor de tine„, este mesajul postat de organizatorii turneului, pe Twitter.

Iată care sunt turneele anulate sau amânate până acum de către forurile de conducere din tenisul profesionist:

ATP: Indian Wells, Miami, Marrakech, Houston, Monte Carlo, Budapesta, Barcelona, Munchen, Estoril, Madrid, Roma, Lyon, Geneva, Roland Garros.

WTA: Indian Wells, Miami, Bogota, Charleston, Lugano, Stuttgart, Rabat, Praga, Madrid, Roma, Strasbourg, Nurnberg, Roland Garros.