FOTO-VIDEO | Craiova – Sepsi Sf. Gheorghe, etapa a 16-a. Al treilea meci consecutiv fără gol marcat, pentru olteni

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 12 ianuarie 2021, ora 22:42,
138653139_1881299138689175_2625596266312907415_o

Universitatea Craiova și Sepsi Sf. Gheorghe au remizat, scor 0-0, marți seara, în al doilea meci al etapei a 16-a a Ligii I. Partida s-a disputat în condiții de iarnă, pe arena „Ion Oblemenco”.

Prima ocazie a meciului a avut loc în minutul 20. Petrila a centrat din corner, dar mingea a fost respinsă de fundașii echipei oltene.

După 10 minute, Florin Ștefan a încercat o execuție spectaculoasă, din propria jumătate a terenului, dar nu a nimerit spațiul porții lui Pigliacelli. Primul șut spre poarta adversă a Craiovei i-a aparținut lui Dan Nistor, în minutul 32. Șutul mijlocașului a fost însă, blocat.

Dan Nistor a fost salvatorul echipei oltene, mijlocașul respingând de pe linia porții după o lovitură de cap a lui Fofana, cu două minute înainte de pauză.

Sepsi a început repriza secundă, așa cum am terminat-o pe prima, în careul advers. Florin Ștefan nu a găsit spațiul porții adverse, în minutul 53.

Din minutul 81, gazdele au evoluat în inferioritate numerică. Vladimir Screciu a văzut direct cartonașul roșu după un fault dur asupra lui Aganovic. În prelungirile confruntării, Fofana a fost și el eliminat, pentru cumul de cartonașe galbene.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a ratat ocazia de a urca pe primul loc în clasamentul Ligii I, chiar și provizoriu. Jucătorii pregătiți de Corneliu Papură ocupă locul secund, cu 33 de puncte, în timp ce Sepsi e pe locul patru, cu 28 de puncte.

În etapa următoare, Sepsi va primi pe teren propriu vizita celor de la CFR Cluj, în timp ce vicecampioana României va juca în deplasare la Astra Giurgiu.

fotbalrealitateavideo0-0liga ietapa 16universitatea craiova