FOTO | Argentina, umilită de Croația! Unde este Messi?!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 21 iunie 2018, ora 23:09,
caballeroj
caballeroj

Croația și-a asigurat calificarea în optimile Cupei Mondiale în stil de echipă mare! Croații au câștigat cu scorul de 3-0 derbiul grupei cu Argentina. Vedetele naționalei „pumelor” nu au jucat nimic.

Argentina e în blocaj total la Mondialul din Rusia! A început prost jocul cu Croația și a terminat dezastruos!

Gafa uluitoare a portarului Caballero i-a adus pe croați în avantaj, după 53 de minute în care europenii au făcut din sud-americani să arate ca o echipă de pluton.

Vezi VIDEO aici cu greșeala portarului argentinian

Rebic l-a executat cu sânge rece pe Caballero, lovitura fiind resimțită din plin de argentinieni. Portarul „pumelor” a vrut să-i paseze pe sus unui coechiper, a greșit execuția, iar Rebic a tras cu sete, sub bara transversală!

Unde este Messi?

Lionel Messi nu s-a văzut aproape deloc! Nimic sclipitor nu a venit de la supersarul Barcelonei, iar Argentina a terminat în genunchi!

Încă două goluri au încasat sud-americanii până la final!

VEZI AICI VIDEO CU GOLURILE ȘI PRINCIPALELE FAZE ALE MECIULUI

Modric l-a executat pe nefericitul Caballero , cu un șut magnific, în minutul 80.

Iar golul al treilea a fost înscris de croați ca în curtea școlii, în primul minut al prelungirilor, de către Rakitic.

Calcule pentru Argentina

Umiliți de croați, Messi și ai lui depind acum de jocul rezultatelor.

Croația e deja departe, în optimi. Sunt trei scenarii care i-ar duce pe sud-americani acolo. Șansele sunt mai mult matematice. În mod normal, Argentina pleacă acasă după grupe.

Dacă Islanda și Nigeria fac remiză, Argentina trebuie să învingă în ultima etapă Nigeria, iar Islanda să nu bată Croați.

Dacă Nigeria bate Islanda, atunci Argentina trebuie să câștige contra Nigeriei. Totodată, Islanda nu trebuie să bată Croația. Dacă Islanda învinge Croația, golaverajul Argentinei trebuie să fie mai bun ca al Islandei.

Dacă Islanda bate Nigeria, Argentina trebuie să învingă Nigeria în ultimul meci din grupă. În același timp, Croația trebuie să câștige cu Isalnda, iar Argentina să aibă un golaveraj mai bun decât nordicii.

Argentina: Caballero – Mercado, Otamendi, Tagliafico – Salvio (56 Pavon), Mascherano, Pérez (68 Dybala), Acuña – Messi, Meza, Agüero (54 Higuain). Antrenor: Jorge Sampaoli

Croația: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic – Rakitic, Brozovic – Rebic (54 Kramaric), Modric , Perisic (82 Kovacic) – Mandzukic (90+2 Corluka) Antrenor: Zlatko Dalic