Fotbalistul dorit de FCSB în trecut face furori în Slovenia! Mijlocaşul impresioanează la fiecare meci al lui Maribor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 24 februarie 2021, ora 19:40,
UEFA Europa League Q1: Maribor – Coleraine

Alexandru Creţu impresionează la aproape fiecare meci prin evoluţiile sale din Slovenia, pentru cei de la Maribor.

Mijlocaşul dorit de FCSB în trecut se află într-o formă excelentă în campionatul de fotbal al Sloveniei. În ultimul joc, românul a reuşit o pasă de gol în victoria lui Maribor în deplasarea de la Tabor Sezana, scor 4-0.

Creţu a jucat toate cele 90 de minute pentru Maribor şi a pasat decisiv în minutul 62 la reuşita lui Jan Mlakar. Echipa românului este lider în Slovenia cu 43 de puncte adunate până acum, cu unul mai mult decât Olimpija Ljubiana.

2017 este anul în care Alexandru Creţu a plecat din România în Slovenia, după ce mai întâi a fost dorit şi de FCSB.

De serviciile mijlocaşului care mai are contract până la finalul sezonului cu Maribor s-au m-ai interesat şi rivalii FCSB, CFR Cluj.

400.000 de euro este în acest moment cota de piaţă a lui Alexandru Creţu, potrivit transfermarkt.com.

18 meciuri a jucat în acest sezon mijlocaşul de 28 de ani pentru Maribor în toate competiţiile, reuşind să înscrie şi două goluri.

Sursa foto: Naina Helen Jama/TT News Agency/via REUTERS ATTENTION EDITORS

Citeşte şi Gigi Becali a pus ochii pe un jucător de la naționala lui Rădoi! Fotbalistul care poate ajunge în curtea „roș-albaștrilor”