Florinel Coman, rating uriaş cu Anglia. Cei mai buni dintre tricolori

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 22 iunie 2019, ora 10:18,
ROMANIA FANI

Trimis în teren în repriza a doua, Florinel Coman a fost cel mai bun om al meciului cu Anglia. Fotbalistul de la FCSB a obţinut un penalty, a marcat două goluri cruciale şi a primit un rating uriaş în analiza InStat.

Coman a evoluat doar 31 de minute în victoria cu Anglia, scor 4-2, şi a primit un index In Stat impresionant: 413.

Jucătorul de la FCSB a fost urmat de Ianis Hagi (369), Cristi Manea (336), Ionuţ Radu (313) şi George Puşcaş (298).

Chiar dacă au fost la cârma jocului şi au avut o posesie de 65%, englezii au terminat meciul cu acelaşi număr de şuturi pe spaţiul porţii ca tricolorii: nouă.

Anglia a avut 98 de acţiuni de atac, România – 57. Arma tricolorilor a fost însă contraatacul. Echipa lui Mirel Rădoi a avut 16 acţiuni de contraatac, faţă de numai 7 ale Angliei.

Florinel Coman a primit cea mai bună notă şi din partea site-ului WhoScored – 8,3 – fiind cel mai bun om al meciului de la Cesena.

romaniaromânia - anglia 4-2Florinel Comaneuro 2019mirel rădoinotetricolori