VIDEO | Astra a dat lovitura la Craiova! Clasament play-off și play-out

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 04 martie 2019, ora 22:05,
llullaku 1
llullaku 1

Astra Giurgiu s-a impus la Craiova cu 2-1, în ultimul meci al sezonului regulat. Echipa din Giurgiu a revenit după ce a fost condusă. Universitatea a fost de nerecunoscut.

Astra Giurgiu merge și fără Alibec, cel mai bun jucător al ei. Nu același lucru se poate spune și despre Craiova, care resimte din plin plecarea lui Mitriță.

Universitatea s-a chinuit în prima repriză a meciului cu Astra. Oaspeții au ratat două ocazii mari, prin Hambo și Llullaku, dar oltenii au deschis scorul imediat după pauză, în minutul 44. Andrei Cristea a pătruns în careu, iar șutul acestuia a fost respins de Lazar până la Koljic.

Atacantul Craiovei a avut de îndeplinit o simplă formalitate (vezi aici golul).

Astra nu s-a stins după primirea golului. Giurgiuvenii și-au intrat din nou în ritm și, în minutul 76, Llullaku a reușit egalarea, cu un șut din prima, din mijlocul careului, după o centrare trimisă de Belu (vezi golul aici).

Elevii lui Costel Enache l-au dat oltenilor lovitura de grație în minutul 88. Centrarea lui Valentin Gheorghe a fost deviată în propria poartă de Donkor (vezi golul aici), iar Astra – care n-a pierdut de 10 etape (6 victorii, 4 remize) – a plecat cu trei puncte de la Craiova.

CS U Craiova – Astra Giurgiu 1-2

Marcatori: Koljic (49) / Llullaku (76), Donkor (88-autogol)

CS U Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelic (46 Donkor), T. Ferreira, Briceag – Mateiu, Cicâldău, Bărbuț – Nuno Rocha, Koljic, An. Cristea (66 Mihăilă). Antrenor: Devis Mangia

Astra: Lazar – Belu (86 Roșu), Bejan, Cestor, Radunovic – Butean, Pires, Mrzljak, Begue (64 V. Gheorghe) – Hambo (54 Zoua), Llullaku. Antrenor: Costel Enache

Arbitri: Iulian Călin – Octavian Șovre, Radu Ghinguleac