FCSB și Hajduk au remizat la Split, după un joc slab

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 09 august 2018, ora 23:42,
Hajduk-FCSB
Hajduk-FCSB

UPDATE 23:40 Partida s-a încheiat, scor 0-0. Hajduk a dominat și a avut ocazii clare, dar FCSB putea să dea lovitura pe final, prin Olimpiu Moruțan.

Returul va avea loc joia viitoare, pe Arena Națională din Capitală.

UPDATE 23:39 Ocazie uriașă pentru FCSB! Moruțan a pasat excelent cu Teixeira, apoi a șutat din interiorul careului, dar portarul a respins mingea în lateral. A fost primul șut pe poartă în acest meci pentru FCSB, la ultima fază.

UPDATE 23:34 Două ocazii bune pentru Hajduk, în urma unor cornere. Portarul Bălgrădean a avut intervenții inspirate. Ahmed Said a trimis puternic cu capul, dar Bălgrădean a scos mingea de sub bara transversală.

UPDATE 23:32 Au fost arătate patru minute de prelungire pentru repriza a doua.

UPDATE 23:30 Ultima schimbare la FCSB: Moruțan intră pe teren în locul lui Tănase.

Bălașa și Gnohere par epuizați și cu siguranță ar fi vrut să fie înlocuiți.

UPDATE 23:26 Bălgrădean a primit cartonașul galben.

UPDATE 23:20 Antrenorul lui Hajduk face o schimbare ofensivă. A ieșit mijlocașul central Hamza Barry și a intrat atacantul Marko Futacs.

În continuare, FCSB rămâne fără șut pe spațiul porții adverse.

UPDATE 23:14 Cartonaș galben pentru Junior Morais! Deși croații au jucat dur, roș-albaștrii au primit patru avertismente, spre deosebire de numai unul pentru Hajduk.

UPDATE 23:09 A doua înlocuire la Hajduk Split: Said a intrat în locul lui Ivanovski.

UPDATE 23:07 Meciul continuă de aceeași manieră ca în prima repriză. Niciun șut pe poartă până acum în actul secund.

UPDATE 23:02 Prima înlocuire la Hajduk Split: Sego intră în locul lui Gyurcso.

UPDATE 22:58 Ocazie pentru FCSB! Romario Benzar a trimis pe lângă poartă.

UPDATE 22:50 Bogdan Planici a primit cartonașul galben.

UPDATE 22:48 A început repriza a doua! FCSB a făcut a doua schimbare: Jakolis a intrat în locul lui Man.

UPDATE 22:33 Final de primă repriză! Nivelul de joc a fost unul scăzut, cu multe întreruperi. Stilul dur al croaților și condiția precară a terenului au favorizat această situație.

UPDATE 22:31 Au fost acordate patru minute de prelungire pentru prima repriză. Între timp, Harlem Gnohere a primit un cartonaș galben pentru un conflict verbal cu arbitrul.

UPDATE 22:30 Jucătorii croați au comis foarte multe faulturi. Dennis Man a primit un cot și se resimte.

UPDATE 22:26 Marko Momcilovici a făcut o întindere musculară și nu mai poate continua meciul. Junior Morais va intra în locul sârbului.

UPDATE 22:23 Noi imagini cu scenografia impresionantă a galeriei lui Hajduk.

UPDATE 22:21 Cartonaș galben pentru Florin Tănase. Căpitanul FCSB l-a faultat pe Juranovici.

UPDATE 22:18 Partidă fragmentată în ultimele minute, cu multe inexactități și mingi lungi.

UPDATE 22:06 Ocazie pentru Hajduk! Vucur a trimis cu capul pe lângă poartă, după o lovitură liberă executată de Gyurcso. Fundașii FCSB au pierdut majoritatea duelurilor aeriene.

UPDATE 21:59 Primul cartonaș galben al partidei. Borja Lopez (Hajduk) l-a faultat dur pe Dennis Man.

UPDATE 21:57 Ocazie pentru Hajduk! Andre Fomitschow a fost găsit nemarcat în careu, în banda stângă, dar fundașul german a șutat foarte slab.

UPDATE 21:55 Gafă de proporții a televiziunii croate care produce acest meci! Mihai Stoica este arătat drept antrenorul FCSB, aflându-se pe bancă lângă Nicolae Dică.

UPDATE 21:52 O primă ocazie pentru Hajduk! Bălgrădean a ieșit neinspirat la 8-9 metri de poartă, dar croații n-au putut trimite periculos. A venit apoi greșeala lui Planici, care a degajat pe direcția unui adversar. Caktas a șutat slab către poartă.

UPDATE 21:50 Terenul afectează jocul de pase al celor două echipe. Mingea sare imprevizibil în multe zone.

UPDATE 21:47 Fundașul FCSB Bogdan Planici are probleme medicale, după un duel aerian cu un adversar.

UPDATE 21:45 A început meciul! Hajduk Split a avut lovitura de start.

UPDATE 21:40 Atmosferă incendiară la Split! Fanii cântă încontinuu. Coregrafie impresionantă din partea galeriei lui Hajduk! Sunt folosite și torțe.

UPDATE 20:40 Surprize pe banca de rezerve la FCSB. Raul Rusescu, transferat în cursul zilei de luni, este o soluție pentru atac. Ovidiu Popescu, folosit des în ultimele meciuri, nu este nici măcar rezervă.

UPDATE 20:30 Iată echipele de start:

Hajduk: Posavec – Juranovici (cpt.), Mikulici, Borja Lopez, Vucur, Fomitschow – Barry, Jurici, Caktas – Ivanovski, Gyurcso.

Rezerve: Ljubic, Futacs, Ismajli, Palaversa, Said, Sego, Tudor.

Antrenor: Zeljko Kopici.

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planici, Bălașa, Momcilovici – Pintilii, Filip – Man, Fl. Tănase (cpt.), Teixeira – Gnohere.

Rezerve: A. Vlad, Fl. Coman, Moruțan, Jakolis, Junior Morais, Nedelcu, Rusescu.

Antrenor: Nicolae Dică.

#UEL #hajdukfcsbAceasta este echipa trimisa in teren de Nicolae Dica in partida cu HNK Hajduk Split, din preliminariile UEFA Europa League, care va incepe la 21:45, in direct la Pro TV.

Publicată de FCSB pe Joi, 9 August 2018

FCSB joacă în deplasare cu formația croată Hajduk Split în prima manșă din turul trei preliminar al Europa League. Antrenorul Nicolae Dică nu are probleme de lot și ar putea avea dificultăți în alegerea celor trei jucători care vor evolua în spatele atacantului Harlem Gnohere.

Este așteptată o atmosferă incendiară în tribune, în condițiile în care croaţii au achiziţionat majoritatea biletelor înainte de partida disputată pe stadionul Poljud din Split, cu o capacitate de 34.000 de locuri.

Orice rezultat pozitiv ne dă o şansă în plus la calificare. Gândirea mea e cât mai sus şi îmi doresc să reuşim maximul. Dacă vom face un rezultat de egalitate, vom rămâne în cursa de calificare”, a declarat Nicolae Dică la conferinţa de presă premergătoare jocului.