FCSB – Sepsi, finala Cupei României! Când și unde se va disputa ultimul act al competiției

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 09 iulie 2020, ora 21:49,
FCSB Sepsi Sf Gheorghe

Sepsi Sfântu Gheorghe s-a impus în deplasarea de la Iași, scor 2-0, iar FCSB – Sepsi este marea finală din Cupa României.

Formația lui Leo Grozavu a marcat prin Fulop, în minutul 20, Anass Achahbar, în minutul 50, și Karanovic, în minutul 86.

Sepsi a trecut cu scorul general de 8-1 de Poli Iași și o va întâlni în marea finală pe FCSB, formație care a învins-o pe rivala Dinamo cu scorul general de 4-0.

Până în acest moment, roș-albaștrii au triumfat de 23 de ori în Cupa României, în timp de covăsnenii s-au calificat în premieră în ultimul act al competiției.

sepsi-fcsb-liga-1

Finala FCSB – Sepsi se va juca la Ploiești

Comitetul de Urgență al FRF decisese că finala Cupei României se va disputa la Craiova, pe arena ”Ion Oblemenco”, însă posibilitatea unor deplasări mai scurte pentru partidă a contat în luarea decizie finale.

Astfel, ultimul act al competiției se va disputa pe arena ‘Ilie Oană’, stadion care a găzduit trei dintre ultimele patru finale ale Cupei. Meciul e programat pe 22 iulie.

În deschiderea finalei Cupei României, pe același stadion, se va disputa și finala Cupei României U19 Elite.