VIDEO | FCSB, remiză cu campioana Belgiei! Tănase a ratat un penalti!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 04 iulie 2018, ora 21:43,
FCSB-cantonament

FCSB a încheiat la egalitate primul amical tare al verii, scor 1-1 cu campioana Belgiei, FC Bruges. Roș-albaștrii puteau câștiga, însă Florin Tănase a ratat o lovitură de pedeapsă, în minutul 76.

Echipa antrenată de Nicolae Dică a luat gol în minutul 4, după ce Denswill, scăpat din marcaj de Denis Man, a trimis cu capul în vinclu.

VEZI ÎNREGISTRAREA PARTIDEI AICI

Roș-albaștrii au jucat însă bine, dar au egalat abia după pauză. Teixeira, care tocmai și-a prelungit contractul, a șutat din colțul careului, mingea a fost deviată nefericit de un adversar și a ajuns în poartă (56).

FCSB putea chiar să câștige meciul. În minutul 76, Moruțan a obținut un penalti, care a fost însă ratat de Florin Tănase.

Acesta a șutat modest, iar portarul belgienilor a reușit să respingă.

Echipe de start:

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici, Bălașa, Morais – Teixeira, Nedelcu, Ov. Popescu – Man, Fl. Tănase, Coman
Rezerve: Ducan, A. Vlad, Pintilii, C. Dumitru, L. Filip, M. Momcilovici, Moruțan, I. Stoica, D. Toma, Qaka, D. Benzar, A. Jakolis

Bruges: Horvath – Tomečak, Decarli, Mechele, Denswil – Vormer, Baiye, Rits, Schrijvers, Danjuma – Vossen
Rezerve: Hubert, Peres, Cools, Vanaken, Vanlerberghe, Wesley, Refaelov, Diatta, Dennis.

FCSB va juca următorul amical sâmbătă, când va da piept cu Ajax Amsterdam.