VIDEO | FCSB rămâne în lupta la titlu! Victorie cu emoții în fața Astrei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 28 aprilie 2019, ora 21:59,
florin-tanase-fcsb

FCSB rămâne în lupta pentru titlu! Roș-albaștrii s-au apropiat la două puncte de CFR Cluj după victoria din fața Astrei (1-0). Campioana joacă mâine contra Viitorului și poate să refacă ecartul.

Roș-albaștrii au început tare meciul cu Astra. În minutul 8, Dennis Man a finalizat cu un șut în bara laterală un contraatac fulger, după Alibec a scăpat mingea de sub control (VIDEO).

Imediat, FCSB și-a mai trecut în cont o ocazie, șutul lui Coman, de la 16 metri, trecând de puțin pe lângă bara din stânga a Astrei.

În minutul 36, jucătorii lui Mihai Teja au cerut penalty. Tănase a pătruns în careu și a căzut în duelul cu Cestor. Arbitrul Radu Petrescu a lăsat jocul să continue.

Giurgiuvenii au fost și ei aproape de gol în minutul 40. Butean a șutat pe jos, după o combinație la care au participat Balaure, Begue și Zoue, însă Bălgrădean a fost la post.

FCSB a deschis scorul în minutul 55. Florin Tănase a marcat simplu, din interiorul careului, după o pasă excelentă primită de la Man.

Fotbaliștii lui Teja au gestionat avantajul, însă, în prelungiri, au avut noroc. Cestor a ratat uluitor, cu capul, din câțiva metri (VIDEO).

Meciul s-a terminat 1-0, iar FCSB rămâne în lupta pentru titlu. Mâine, de la ora 21.00, e CFR Cluj – FC Viitorul.