FCSB, prima echipă calificată în finala Cupei României! Joi își află adversara

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 08 iulie 2020, ora 22:14,
FCSB bucurie

FCSB a obținut calificarea în finala Cupei României, după ce a câștigat și manșa secundă a semifinalei cu Dinamo, scor 1-0. Roș-albaștrii s-au calificat cu scorul general de 4-0, după ce şi în tur s-au impus, scor 3-0.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Adrian Petre, în startul meciului (minutul 2), după ce Darius Olaru a trecut ușor de Mihai Popescu și a sprintat spre poarta dinamovistă, pasându-i decisiv lui Petre, care l-a învins pe portarul Straton.

FCSB își putea dubla avantajul în minutul 20, însă Olaru a șutat mult peste poartă din poziție foarte bună.

Dinamo a trecut pe lângă egalare cu patru minute înainte de pauză. Ricardo Grigore a reluat periculos cu capul, după o centrare venită de la Șerban, însă mingea a trecut pe lână poartă.

„Câinii” au ieșit motivați de la cabine, iar Șerban a fost la un pas de a restabili egalitatea după o execuție foarte bună din lovitură liberă, însă tânărul Udrea a intervenir miraculos și a respins balonul.

Coman și Man au trecut și ei pe lângă gol în minutele 56, respectiv 77. Ultima mare ocazie a meciului le-a aparținut dinamoviștilor. Ricardo Grigore și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, în minutul 86, însă Udrea a intervenit din nou și a respins mingea.

În finală, FCSB va evolua cu Poli Iaşi sau Sepsi OSK, care vor disputa, joi, meciul retur. În tur, Sepsi s-a impus, scor 1-0. Finala Cupei României se va juca pe 22 iulie, la Ploieşti.