FCSB, pregătită pentru trofeul mult visat după victoria cu Craiova: ,,Au intrat din nou în cărţi”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 19 decembrie 2020, ora 11:39,
FCSB4
FCSB4

FCSB s-a impus în derby-ul etapei a 14-a din Liga 1, scor 2-0 cu Universitatea Craiova, după dubla reuşită de Dennis Man.

Basarab Panduru, fost internaţional, a analizat prestaţia echipei lui Toni Petrea din meciul de aseară şi este de părere că formaţia ,,roş-albastră” poate produce surpriza şi să câştige titlul în acest sezon.

Fostul antrenor de la echipa patronată de Becali spune că echipa a jucat mai slab în prima repriză a meciului cu Craiova, dar jucătorii şi-au revenit în repriza a doua şi au pus stăpânire pe joc.

Panduru este de părere că FCSB-ul a intrat în lupta la titlu după victoria de pe ,,Oblemenco, chiar dacă etapa trecută a pierdut meciul cu CFR Cluj, scor 0-2.

Scorul trebuia să fie mult mai mare, au fost foarte multe ocazii de gol, dar ocazii mari de tot, singur cu portarul.  E de lăudat pentru că stau foarte bine din punct de vedere fizic, au ajuns de foarte multe ori în faţa porţii, e ceva de discutat că n-ai cum să ajungi de atâtea ori şi să nu marchezi, dar una peste alta cei de la FCSB sunt bucuroşi de jocul în ansamblu după minutul 40.

Până în minutul 40 putea să fie 1-0, 2-0, au fost câteva şuturi, două deviate de Vlad peste poartă. Nu înseamnă că s-a pierdut totul după meciul cu CFR. Au intrat din nou în cărţi şi jocul din repriza a doua îţi dă speranţe că poţi face ceva.”, a mai precizat Panduru pentru Telekomsport.

După meciul de aseară, FCSB a revenit pe primul loc în Liga 1 cu 33 de puncte adunate în 14 jocuri disputate şi se pregăteşte acum de meciul cu Sepsi. Craiova trebuie să se mobilizeze pentru derby-ul cu CFR Cluj.

Citeşte şi Avertisment pentru Dennis Man, dorit de Feyenoord: ,,În Olanda e luptă! Asta e diferenţa faţă de Liga 1”