FCSB, din nou pe primul loc! Succes fără dubii cu Astra și gol superb înscris de Pintilii

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 16 aprilie 2018, ora 22:50,
Pintilii
Pintilii

FCSB a revenit pe primul loc în Liga 1! Echipa lui Nicolae Dică n-a avut emoții cu Astra, pe care a învins-o cu 3-0, la Giurgiu.

Roș-albaștrii au început tare, iar Budescu a trimis în bară în minutul 3. Apoi, FCSB a continuat să preseze, Man a avut și el o mare ocazie, iar Gnohere a deschis scorul dintr-un penalty (minutul 27) contestat de gazde.

Imediat după pauză, Man a făcut 2-0 pe contraatac (minutul 47), după ce a scăpat singur cu portarul Iliev. Pintilii a liniștit definitiv lucrurile și a marcat pentru 3-0 cu o execuție superbă din afara careului.

Astra a ratat un penalty

În prelungiri, Astra putea să marcheze golul de onoare, însă Florentin Matei a ratat un penalty acordat după un henț comis de Planic în careu.

FCSB a ajuns la 41 de puncte și revine pe primul loc în play-off-ul Ligii 1. Echipa lui Dică are două puncte peste CFR Cluj.

În etapa viitoare, FCSB joacă la Ovidiu, cu Viitorul, în timp ce trupa lui Dan Petrescu are meci în Copou, cu CSM Poli Iași.

ECHIPELE:

Astra: Iliev – Belu, Erico, Polczak, A. Stan – Seto, Dandea (’86 Biceanu), Matei – Balaure (’46 V. Gheorghe), Vera, Buș (’66 Butean)
Antrenor: G. Mulțescu

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălașa (’73 Morais), Planic, Momcilovic – Pintilii, Filip – Tănase, Budescu (’46 Teixeira), Man – Gnohere
Antrenor: N. Dică