FCSB a ‘tremurat’ pe final, iar Dică e supărat! „Băieții s-au relaxat puțin”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 02 decembrie 2018, ora 23:12,
Dica CFR
Dica CFR

Antrenorul FCSB, Nicolae Dică, a declarat că jucătorii săi s-au relaxat în mod nepermis după ce au avut un avantaj de două goluri cu Gaz Metan Mediaș. Roș-albaștrii puteau să fie egalați în ultimele minute.

Medieșenii au rămas în inferioritate numerică în minutul 38, după eliminarea lui Ivanov. Dennis Man a deschis scorul în minutul 41. Florin Tănase a transformat un penalty în minutul 53.

În minutul 63, portughezul Carlos Fortes a înscris din zece metri. Olimpiu Moruţan, introdus pe teren în minutul 65, a primit cartonaş roşu în minutul 69. În ultimul minut de prelungiri, Gaz Metan Mediaș a ratat o ocazie mare.

A fost un meci frumos, chiar dacă s-a jucat pe o temperatură de minus 8 grade. S-au marcat trei goluri, au fost ocazii multe. Sunt puțin supărat pentru că am avut 2-0, aveam un om în plus… trebuia să mai marcăm goluri. Din contră, am primit gol. Puteam să câștigăm cu 7-1! Poate că băieții s-au relaxat puțin, nu trebuia să se întâmple acest lucru.

În acest campionat, am jucat mai mult în deplasare decât acasă. La Pitești au venit oamenii, ne-au încurajat, chiar dacă a fost frig. Important este ca noi să ne câștigăm meciurile, indiferent unde jucăm. Ne-am simțit bine la Pitești, gazonul a arătat foarte bine. Au venit și 4.000 de oameni, pentru această vreme sunt mulți. Aici am făcut primii pași în fotbal, nu uit niciodată de unde am plecat„, a spus Dică la DigiSport.

FCSB are 4 victorii în ultimele 5 meciuri de campionat și ocupă locul doi în clasament, la două puncte de liderul CFR Cluj.