FC Voluntari – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2. Echipa lui Adi Mutu nu scapă de grijile retrogradării

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 12 mai 2018, ora 14:56,
Mutu
Mutu

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat surprinzător în deplasare cu FC Voluntari, scor 2-1, în etapa a 9-a din play-out-ul Ligii 1, și a depășit formația ilfoveană în clasament. Echipa antrenată de către Adrian Mutu a ajuns la patru înfrângeri consecutive pe teren propriu și este aproape de zona retrogradării.

Yasin Hamed a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 17, după o pasă lobată a lui Tandia, care a depășit apărarea gazdelor.

În minutul 21, Istvan Fulop a dublat avantajul lui Sepsi. Sato a centrat de pe partea stângă, iar Fulop a reluat imparabil din 11 metri, cu stângul.

În minutul 80, FC Voluntari a primit penalty, după ce Voicu a fost faultat în careu de către Dalmau. Laurențiu Marinescu a înscris de la 11 metri.

În minutul 84, gazdele au rămas în inferioritate numerică, după ce mijlocașul Lucian Cazan a primit al doilea cartonaș galben.

Antrenorul ilfovenilor, Adrian Mutu, este suspendat și a văzut meciul din tribună.

FC Voluntari: Balauru – Pleaşcă, Achim, Cazan, Bucurică – Lazăr, Sânmărtean (Novac 30′) – G. Deac (Voicu 69′), Marinescu, Benzar (Pîrcălabu 46′) – Bălan. Antrenor: Adrian Mutu.

Sepsi: Niczuly – Dalmau, Viera, Ursu, Sato – Ghinga, Petrovikj – Oliveira (Ross 73′), Fulop, Hamed (Dima 86′) – Tandia (Kuku 60′). Antrenor: Eugen Neagoe.

FC Voluntari a pierdut patru dintre cele cinci meciuri jucate în fața propriilor suporteri în play-out, în timp ce Sepsi Sfântu Gheorghe este neînvinsă în deplasare, cu două victorii și trei remize.

În etapa viitoare, FC Voluntari merge la Mediaș pentru confruntarea cu Gaz Metan, iar Sepsi va primi vizita echipei ACS Poli Timișoara.