VIDEO | FC Voluntari-FC Hermannstadt 1-0! Cele două formații au făcut rocada în clasament

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 19 martie 2021, ora 20:30,
FCVoluntari1

Parida dintre FC Voluntari și FC Hermannstadt, din cadrul rundei a 28-a a Ligii 1, s-a terminat cu victoria ilfovenilor scor, 1-0.

Oaspeții au început mai determinați meciul de pe stadionul „Anghel Iordănescu”. David Mayoral l-a servit perfect în minutul 6 pe Andrei Sântean care a rămas singur cu portarul ilfovenilor dar nu a reușit să îl învingă pe Rîmniceanu. Veteranul Răzvan Dâlbea a reluat spectaculos în minutul 18 după o centrare venită de la Sântean dar Rîmniceanu s-a aflat din nou la post. Elevii lui Bogdan Andone nu și-au trecut în cont nicio ocazie de a marca după 45 de minute iar scorul pauzei a fost unul alb, 0-0.

Contrar jocului din prima repriză, gazdele au deschis scorul în minutul 50 prin Ion Gheorghe, acesta a șutat din afara careului iar portarul sibienilor, Cristiano a scăpat mingea în proprie poartă.

Sibienii puteau restabili egalitatea prin Billal Sebaihi în minutul 80, mijlocașul francez a ratat din 3 metri trimițând balonul cu capul peste poartă.

În urma acestui rezultat, cele două formații au facuț rocada în clasament, FC Voluntari a urcat pe locul 12 cu 31 de puncte în timp ce FC Hermannstadt a căzut pe poziția a 15-a în Liga 1.

Cele două echipe:

FC Voluntari: Rîmniceanu – Tamaș, Armaș, Balaur – Costin, Helder, Gheorghe, Droppa, Briceag – Pesic, Betancor

FC Hermannstadt: Cristiano – Mățel, Viera, Stoica, Opruț – Sântean, Pires, Dâlbea, Mayoral – Sebaihi, Bagaric