VIDEO | FC Voluntari, cu ocaziile, Gaz Metan cu punctele! Meci încins la Mediaș

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 03 decembrie 2019, ora 19:56,
sergiu-buș
sergiu-buș

Gaz Metan Mediaș a câștigat la limită, 1-0, meciul cu FC Voluntari, ultima clasată în Liga 1.

Gaz Metan Mediaș a trimis mingea în plasă încă din minutul 4, însă nu a fost gol nu s-a pus deoarece Chamed se afla în poziție de ofsaid.

Apoi, marile ocazii ale meciului le-au aparținut celor de la FC Voluntari.

În minutul 6, Țîră a șutat lamentabil, din poziție centrală, față în față cu Pleșca, iar portarul Gazului a reușit să apere.

La pauză, a fost un conflict la marginea terenului între Cristiano Bergodi și Flavius Boroncoi, unul dintre secunzii de la Gaz Metan. Edi Iordănescu a intervenit pentru calmarea celor doi.

În minutul 58, Voluntari a fost din nou foarte aproape de deschiderea scorului la Mediaș.

Mățan l-a driblat pe Pleșca în partea dreaptă, a intrat în unghi și șutul său a nimerit bara laterală, la colțul scurt.

Pleșca a rămas imbatabil și în minutul 68, când și-a salvat din nou echipa, în fața lui Căpățînă.

FC Voluntari a avut însă „norocul” echipei care se duce sigur spre retrogradare.

Fotbaliștii antrenați de Cristiano Bergodi au luat gol în minutul 79. A înscris Buș, cu un șut din interiorul careului.

S-a terminat 1-0, iar Gaz Metan rămâne pe loc de playoff. De partea cealaltă, FC Voluntari are 8 puncte toate, cu o singură victorie, 5 egaluri și 13 înfrângeri în 19 meciuri.

ECHIPELE DE START:

Gaz Metan: Pleșca – R. Romeo, Larie, M. Constantin, Velisar – Fofana, Roșu – Olaru, Cardoso, Chamed – Sg. Buș
Rezerve: Batista, P. Costea, Diakota, Droppa, Ely, Pleașcă, Trif
Antrenor: Edward Iordănescu

FC Voluntari: Rîmniceanu – Strună, Balaur, Armaș, Vlad – Căpățână, Gorobsov, Laidouni – Gheorghe, Țîră, Mățan
Rezerve: Mitrev, C. Costin, Avto, Kocic, Papazoglou, Rodriguez, Signorelli
Antrenor: Cristiano Bergodi

Stadion: Gaz Metan
Arbitru: Cătălin Busi –  Florin Păunescu, Romică Bîrdeș.