FC Voluntari – Concordia Chiajna 2-2. Una dintre echipe a reușit salvarea de la retrogradare

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 26 mai 2018, ora 19:54,
Voluntari-Chiajna

FC Voluntari a remizat pe teren propriu cu Concordia Chiajna, scor 2-2, în etapa a 13-a din play-out-ul Ligii 1. Concordia nu mai poate retrograda din punct de vedere matematic în eșalonul secund.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 18. Răzvan Grădinaru l-a învins pe portar de la 16 metri, cu un șut din întoarcere. Balonul a lovit și bara înainte să intre în plasă.

Petre Ivanovici a egalat în minutul 63. Atacantul a preluat mingea pe piept în interiorul careului, după care a reluat din voleu la colţul lung. Mingea s-a oprit în plasa laterală.

FC Voluntari a preluat conducerea pe tabelă în minutul 69, când Mihai Căpățână a reluat cu capul din careu, nemarcat.

Marius Pena a adus un punct pentru Concordia Chiajna, grație reușitei din minutul 88. Atacantul a marcat cu o lovitură de cap, după un corner executat de Bumba.

Voluntari: Mincă – Leasă, Balaur, Horj, Cazan (Pîrcălabu 39′) – Răuţă (Lazăr 71′), Novac – A. Voicu, Marinescu (Căpăţână 60′), Ivanovici – A. Bălan. Antrenor: Adrian Mutu.

Chiajna: Caparco – Bărboianu, Albu, Marc, Fota – Bucşă, R. Deaconu (Pena 73′), M. Cristescu – T. Bawab, P. Batin (Nivaldo 70′), Grădinaru (Bumba 78′). Antrenor: Ionuţ Badea.

Arbitri: Istvan Kovacs, Vasile Marinescu, Mircea Mihail Grigoriu.

FC Voluntari rămâne pe poziția a șasea în play-out, cu 26 de puncte, loc care va disputa baraj în dublă manșă contra echipei Chindia Târgoviște. Concordia Chiajna are 30 de puncte și este salvată matematic de la retrogradare.