Fără zi de pauză! A fost stabilită ora confruntării Simonei Halep din sferturi, la Dubai. Cu cine joacă

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat miercuri, 19 februarie 2020, ora 22:43,
Halep
Halep

După ce a trecut cu mari emoții de Ons Jabeur, românca o va întâlni pe Aryna Sabalenka în încercarea de a ajunge în semifinalele turneului din Golf.

Meciul se va juca joi seară după ora 18:30. Cele două se întâlnesc pentru a doua oară în acest an după ce bielorusa a învins-o pe Halep la Adelaide, în două seturi. A fost și singura victorie a numărului 13 mondial în disputele cu Simona. Au fost trei dueluri directe în total.

Celelalte două s-au jucat în 2018 iar deznodâmândul a fost același. Succes în două seturi pentru constănțeanca de 28 de ani. Partidele au avut loc la Shenzen și Cincinnati. Dacă va trece de Sabalenka, Halep va da peste câștigătoarea sfertului de finală dintre Brady și Muguruza.

Calificarea chinuită în sferturi are o explicație pentru Cristian Tudor Popescu.

„Simona a jucat rău azi pentru că a jucat bine la Australian Open și a ajuns în semifinale, a făcut şase meciuri. E greu să o ia mereu de la capăt din punct de vedere psihic. Au fost greșeli greu de descris, de Djokovic jucând pe stradă cu băieții din Belgrad. Să fii Simona și să trimiți mingi în burta fileului. Nu se întâmplă asta din punct de vedere tehnic, că nu a uitat să joace cu dreapta, ci din punct de vedere psihic, nu are mobilizare suficientă ca să ridice mingea”, a spus jurnalistul pentru Digi Sport.