Fără emoții. FCSB s-a calificat la pas în șaisprezecimile Cupei României

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 26 septembrie 2019, ora 22:27,
fcsb man si manea

FCSB s-a impus cu scorul de 2-0 în partida cu Metaloglobus.

Metaloglobus a început curajos. Chiriac a trimis primul șut pe poartă de la 30 de metri, însă Bălgrădean a fost la post.

FCSB nu s-a complicat deloc. Roș-albaștrii au deschis scorul  în minutul 14. Moruțan a venit din dreapta, și-a așezat mingea pe stângul și l-a învins pe Gavrilaș.

Dennis Man a fot aproape de 2-0 în minutul 27. Portarul divizionarei secunde a ieșit însă la sacrificiu și a reușit să rețină.

Metaloglobus a replicat repede. Mingea a ajuns la Ciocâlteu după un corner, iar șutul acestuia, pe mijlocul porții, a fost reținut de Bălgrădean.

FCSB s-a desprins pe tabelă până la pauză. Moruțan i-a pasat cu călcâiul lui Dennis Man, iar acesta a pătruns în careu și l-a învins și el pe Gavrilaș.

Intrat în repriza secundă, Gnohere și-a rezervat, probabil, locul pe bancă. Francezul a ratat singur cu portarul o minge simplă, în minutul 79.

Tabela a rămas neschimbată, iar FCSB merge în optimile Cupei României.

Echipele de start:

FCSB: Bălgrădean – Manea, Belu, Chorbadzhiyski, Crețu – Moruțan, Vînă, Tănase – Man, Hora, Moutinho
Antrenor: Bogdan Vintilă

Metaloglobus: Gavrilaș – Ciubotaru, Plămadă, Lung, Sava – Ghenovici, Coman, Chiriac – Ciocâlteu, Ovidiu Herea, Claudiu Herea
Antrenor: Marius Măldărășanu