Fără emoții! FC Botoșani, prima victorie din acest sezon!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 27 iulie 2018, ora 23:16,
gol dumitras

FC Botoșani a încurcat campioana în prima etapă, iar vineri a trecut la pas de Hermannstadt, în meciul de deschidere al etapei a doua.

Hermannstadt a venit din liga a doua cu doar 18 goluri primite în tot sezonul trecut. Vineri, le-a luat pe primele două în prima divizie.

Sibienii au avut o singură ocazie mare la Botoșani, în minutul 15, la scorul de 0-0. Atunci, Golofca i-a luat mingea în ultimul moment lui Rus, exact când acesta se pregătea să reia spre poartă, de la 7-8 metri!

Începutul bunicel al sibienilor a fost foc de paie.

Botoșaniul a preluat controlul și, după mai multe ocazii mari, a marcat primul gol în minutul 44. Dumitraș a venit excelent la cornerul executat de Roman I și a trimis cu capul în plasă!

Replica celor de la Hermannstadt a fost slabă.

Moldovenii și-au văzut de joc, au mai ratat ceva, dar și-au asigurat un final liniștit în minutul 77.

A înscris și Mihai Roman II, la capătul unei faze care a pornit tot dintr-un corner executat de Roman I.

Ultimele 20 de minute au fost, de fapt, entuziasmante! Francezul crescut de PSG, Hervin Ongenda, a făcut spectacol. A oferit trei pase superbe de gol, dar niciuna n-a fost concretizată.

FC Botoșani – Hermannstadt 2-0
Marcatori: A. Dumitraș (44), M. Roman II (77)

FC Botoşani: Pap – Dumitraş, Burcă, Miron, Soiledis – Oaidă, J. Rodriguez – M. Roman (78 Chitoșcă), L. Fulop (70 Ongenda), Golofca (89 Papa)– M. Roman II

Rezerve: Fraisl, Patache, Chindriş, Piftor, E. Papa

Hermannstadt: Căbuz – A. Coman, C. Pîrvulescu, Dandea, Tătar – Antonov, Dîlbea – I. Petrescu (81 Herghelegiu), B. Rusu (75 Tsomou), A. Curtean (46 Nkololo) – Blănaru

Rezerve: I. Stoica, L. Dumitriu, Pamfile, T. Niga