EXCLUSIV | Un fost fotbalist al roș-albaștrilor, „executat” la baraj: „Am avut un arbitraj pe care nu l-am înțeles deloc”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 17 februarie 2021, ora 18:15,
zabrani D
zabrani D

Dorel Mutică o pregătește din vara lui 2019 pe Victoria Zăbrani, echipă care anul trecut a fost foarte aproape de promovarea în Liga 3.

Fostul fotbalist al Stelei și al Rapidului a ajuns la barajul de accedere în al treilea eșalon.

„Nu am avut ca obiectiv promovarea, am ajuns să iau fața celor de la Frontiera Curtici care au mai fost prin Liga 3. Trebuia să se reia campionatul anul trecut de ziua mea, pe 14 martie.

Dar s-a declarat stare de urgență, s-a înghețat campionatul, am rămas pe primul loc și am mers la baraj. Deși eram nepregătiți și aveam un lot restrâns, de 14-15 jucători, însă băieți extraordinari”, a dezvăluit Mutică, în exclusivitate pentru realitateasportiva.net.

Iar acolo, Victoria Zăbrani s-a duelat cu alte două campioane județene, cele din Caraș-Severin și Gorj.

Am făcut 1-1 cu Progresul Ezeriș care a si promovat mai apoi. În al doilea meci, am avut parte de  un arbitraj pe care nu l-am înțeles deloc, nu sunt critic de obicei la adresa arbitrilor, dar în loc de un 11m clar pentru noi îi dă al doilea galben jucătorului nostru pentru simulare. Iar în minutul 50 îmi dă și portarul afară.

La o fază în care a dat 11m pentru adversari. I-a dat rosu în loc să îi dea galben, dar chiar și în 9 jucători egalăm la 1, iar apoi riscând totul, am primit două goluri în prelungiri pe două contraatacuri. Până la urmă am făcut 1-1 cu echipa care a promovat în Liga 3. A fost un experiență plăcută, o performanță pentru mine”, a conchis fostul fundaș.