EXCLUSIV | Steaua, la 33 de ani de la câștigarea CCE! Duckadam: ”Cea mai mare performanță a fotbalului românesc”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 07 mai 2019, ora 07:53,
719668-13-steaua

Astăzi, 7 mai 2019, se împlinesc 33 de ani de când Steaua Bucureşti a câştigat Cupa Campionilor Europeni, aceasta fiind cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc!

Pe data de 7 mai 1986, Steaua a câștigat ediția a 31-a a competiției, pe stadionul ”Ramon Sanchez Pizjuan”, într-o finală cu Barcelona, scor 2-0 după loviturile de departajare de la 11 metri.

Astfel, formația din București a devenit prima echipă din România care a jucat o finală europeană și singura echipă din țara noastră care a câştigat un trofeu european.

Helmuth Duckadam, portarul supranumit ”Eroul de la Sevilla”, a scris istorie în finala cu Barcelona!

Actualul preşedinte de imagine al FCSB-ului este unul dintre cei mai mari jucători din istoria clubului roș-albastru. Fostul mare portar a intrat în Cartea Recordurilor pentru performanţa de a apăra patru penalty-uri în finala cu Barcelona.

”A fost ceva incredibil să o învingem pe Barcelona la Sevilla. (n.r. Câștigarea Cupei Campionilor Europeni) A fost și va rămâne cea mai mare performanță a fotbalului românesc.

Problemele financiare au luat fața fotbalului din țara noastră și nu mai poți să te lupți cu echipe care au un buget de sute de mii de euro sau chiar 10-20 de milioane. În viitorul apropiat, nu cred că mai avem șanse. Sper doar să mai ajungem la masa bogaților.” a declarat Helmuth Duckadam pentru Realitatea.

Echipa care a scris istorie pentru România:

Steaua București, antrenor Emeric Ienei:

Helmuth Duckadam – Ştefan Iovan, Adrian Bumbescu, Miodrag Belodedici, Ilie Bărbulescu – Lucian Bălan (Anghel Iordănescu, 73), Gavril Balint, Ladislau Boloni, Mihail Majearu – Marius Lăcătuş, Victor Piţurcă (Marin Radu II, 112).

declaratiiHelmuth Duckadamsteaua bucuresti1986barcelonaexclusivcupa campionilor europeni