EXCLUSIV | Speculația care trebuie înlăturată după eliminarea CFR-ului din Europa: „Haideți să fim serioși”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 decembrie 2020, ora 00:53,
bastien
bastien

Adrian Porumboiu nu a fost deloc împăcat după ce clujenii au fost scoși din competițiile continentale în urma unui lovituri de la 11 m acordată de centralul Benoit Bastien în prelungirile întâlnirii decisive de la Berna.

Delegarea unui arbitru francez la un meci al unei echipe elvțiene nu ar trebui să ne ridice însă semne de întrebare.

„Vă rog să vă opriți, cuscrii mei și nora mea sunt din Franța, ce treabă au că sunt din Franța arbitrii? Puteau să fie și din Guatemala, nu văd nicio legătură. Dacă era la Geneva sau la Lausanne meciul mai spuneam, dar acolo e cantonul cu mai mulți nemți. Ne jucăm cu niște presupuneri, cam așa văd eu lucrurile.

Nu dai și penalty și roșu. Poate doar dacă portarul CFR-ului l-ar fi jignit pe arbitru. Este singura explicație. La acest nivel și mai ales în ultimele minute sunt dincolo de recomandări și niște noțiuni de bun simț să nu dai penalty dacă nu este cel mai curat penalty din lume. Când decizi o calificare în minutul 90 astfel e și dubios”, a fost explicația lui Adrian Porumboiu, în exclusivitate pentru realitateasportiva.net.

adrian-porumboiu

Chiar și după atâtea contestări venite din partea clujenilor, francezul de 37 de ani este foarte posibil să nu fie sancționat de forul european.

„Categoric nu, la eliminări nu ați văzut ce gesturi au fost? Djokovic va primi o sancțiune nu dură, ci foarte dură de la UEFA. Ei sunt foarte scrupuloși, nu ați văzut că au pe fronstispiciu << No racism>>, sunt niște litere marcate cu aur. Sunt reguli bune, dar și exagerări.

Deci golul marcat de CFR Cluj cred că ar fi fost anulat dacă aveam VAR. Iar apoi era aceeași chestie dacă nu ar fi dat penaltyul. Pe urmă mi s-a părut ceva care a semănat atât de bine cu descrierea făcută de Ion Budai Deleanu în cartea sa celebră”, a rezumat fostul arbitru internațional.

cfr clujadrian proumboiurealitateaEuropa Leaguearbitru francezyoung boysbenoit bastien