EXCLUSIV | Penalty-ul scandalos de la ACS Poli – U Cluj s-a văzut și la arabi! Budescu l-a contactat pe Răchită!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 05 mai 2019, ora 14:59,
Valeriu Răchită

ACS Poli Timișoara a pierdut cu 0-3, acasă, în fața Universității Cluj. Ardelenii au deschis scorul dintr-un penalty scandalos acordat de arbitrul Cristian Codrea, din Baia Mare.

În minutul 18, U Cluj a deschis scorul după ce Codrea a dictat lovitură de pedeapsă în urma unei faze fixe la care nu s-a întâmplat nimic!

Golul marcat de Axente din penalty a deschis drumul echipei din Cluj spre victorie. Antrenorul timișorenilor, Vivi Răchită, a vrut să scoată echipa de pe teren.

Gafa arbitrului s-a văzut și la arabi. Constantin Budescu a pus mâna pe telefon și l-a contactat pe whatasapp pe Valeriu Răchită, antrenorul care l-a promovat Petrolul.

Ce să mai spun după o decizie ca asta?! Mi-a scris și Budescu de la arabi: „Ce penalty e asta?” Aici, arbitrul a fost al 12-lea jucător, nu publicul. Este greu să începi de la 0-1, cu o astfel de decizie. Dar îi las specialiști să analizeze ce s-a întâmplat la meciul cu U Cluj. Eu sunt supărat în primul rând pe noi„, a spus Valeriu Răchită, contactat de realitateasportiva.net.

VEZI MOMENTUL ÎN CARE A FOST ACORDAT PENALTY-UL la minutul  17 al înregistrării partidei: