EXCLUSIV | Ne luăm revanșa în 2021 în fața Islandei? „Suntem peste ei”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 14 ianuarie 2021, ora 17:45,
islanda romania 2

România a fost blocată din drumul spre Euro 2020 de nordici, după ce aceștia s-au impus în semifinala barajului de calificare cu 2-1 pe 8 octombrie.

Ulterior, islandezii au ratat și ei participarea la turneul final după ce au fost învinși de Ungaria cu 2-1. Acum, România și Islanda sunt din nou adversare în preliminariile pentru Cupa Mondială de anul viitor din Qatar. Prima clasată din grupă merge direct la competiția din Orientul Mijlociu, a doua clasată ajunge din nou într-un Final Four pe care trebuie să îl câștige pentru a prinde biletele pentru Mondial.

bucurie-islanda

„Eu cred că putem să sperăm la locul 2 și cred că putem să îl prindem. Islanda are câteva individualități și ei sunt la schimbare de generații, suntem de valori apropiate.

Eu cred că noi suntem peste Islanda, nu poate o echipă să câștige toate meciurile într-o perioadă așa scurtă cu o echipă relativ echilibrată ca valoare. Nu e o grupă care să ne sperie”, a fost părerea lui Emil Săndoi, oferită în exclusivitate pentru realitateasportiva.net.

După ratarea calificării la Euro 2020, Islanda și-a schimbat selecționerul. Arnar Thor Vidarsson a fost instalat la finele anului trecut, acesta venind de pe banca naționalei de tineret, pe care a calificat-o la Euro 2021. În acest moment, islandezii ocupă locul 46 în clasamentul FIFA, în timp ce tricolorii se află pe poziția a 37-a.